Rekordowe podwyżki składek ZUS w 2023 roku

W przyszłym roku czeka nas bardzo bolesna podwyżka składek które przekazują przedsiębiorcy na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowa składka w nowym roku wzrośnie o około 200 złotych i będzie najwyższa w historii Polski. Jest to związane ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w Polsce które wynosi już 6935 złotych a to właśnie od tej kwoty wylicza się składki do ZUS.

Nowa podwyżka oznacza że składka wyniesie około 1400 złotych i to bez wliczania do niej składki zdrowotnej. System emerytalno-ubezpieczeniowy ZUS jest obowiązkowy i nie ma żadnej możliwości wypisania się z niego. Niektóre ugrupowania opozycyjne domagają się zlikwidowania obowiązku ubezpieczenia emerytalnego ale obecna władza raczej nie zamierza tego robić.

Ekonomiści zwracają uwagę że przy obecnej bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie kolejna podwyżka składki ZUS może być dla wielu działalności gospodarczych wyrokiem śmierci. Składki na ZUS są odprowadzane nawet jeżeli firma przynosi stratę. Pandemia i wojna uderzyły bardzo mocno w polskich przedsiębiorców którzy od nowego roku będą musieli także się zmierzyć z większym obciążeniem ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznym.