Rząd chce kontrolować konta oraz skrzynki bankowe Polaków

Polski rząd chce nadać nowe specjalne narzędzia dla tak zwanej skarbówki czyli dla urzędów skarbowych oraz wielu innych służb państwowych. Specjalny system będzie monitorować konta bankowe obywateli i sprawdzać czy nie dochodzi tam do jakiś nieprawidłowości. Sejm RP już rozpoczął prace nad nowymi przepisami które pozwolą zwiększyć poziom inwigilacji Polaków.

Ma powstać specjalny system informatyczny oraz baza danych o nazwie „System Informacji Finansowej”. Będzie on pozwalał służbom podatkowym i skarbowym na przetwarzanie i gromadzenie ogromnej ilości informacji o naszych zachowaniach finansowych.

Powstanie systemu jest związane z dyrektywą Unii Europejskiej której celem jest stworzenie scentralizowanych systemów i procedur pozwalających na identyfikację i inwigilację każdej osoby lub firmy która posiada konto bankowe na terytorium UE.

Wgląd do danych które będą zawarte w systemie mają mieć dostęp takie służby jak między innymi policja, prokuratura, służby specjalne, CBA, urząd skarbowy a nawet wojsko.

Urzędnicy tłumaczą że istnienie systemu ma zapełnić sprawniejszą walkę z przestępczością gospodarczą oraz utrudnić finansowanie terroryzmu.

Przeciwnicy nowych przepisów zawracają uwagę że tak wielka możliwość inwigilacji społeczeństwa przez państwa jest zagrożeniem dla podstawowych praw człowieka, takich jak prawo do prywatności.

Projekt zmiany przepisów trafi do Sejmu 10 listopada i jeżeli zostanie przyjęty to po 14 dniach od jego publikacji wejdzie w życie.